תאונות ברחוב

אילו תאונות יכולות לקרות ברחוב? את מי ניתן לתבוע וכיצד?

תאונות ברחוב יכולות לקרות לכל אחד ובכל רגע.

ניתן לראות מדי יום אבני מדרכה עקומות, בורות בכבישים ובמדרכות, היעדר תאורה מספקת ברחוב ומכשולים אחרים בדדך. נפילה ברחוב או התקלות במכשולים אלו יכולות לגרום לפציעה בדרגות חומרות שונות.

החוק קובע, כי על רשות ציבורית, כולל עירייה, מוטלת החובה לדאוג לתיקון, ניקוי, הזלפה, תאורה וניקוז של רחוב שבתחומה. כן עליה לדאוג למנוע מכשולים ולהסירם (סעיף 235 לפקודת העיריות).

כמו כן, העירייה צריכה לנקוט אמצעי זהירות ברורים כדי למנוע תאונות בזמן בניה של פרויקטים או תיקוני ביובים או מדרכה או כביש כולל סלילת כבישים או צביעת סימונים על הכביש.

רשלנות של העירייה

במקרה של נפילה ברחוב, ניתן לתבוע את הרשות המקומית בשטחה ארעה הנפילה.

יש להוכיח רשלנות של העירייה כדי שניתן יהיה לחייב אותה בנזיקין. התובע יצטרך להוכיח, כי העירייה ידעה על המכשול או היתה צריכה לדעת עליו ולא עשתה את שהיתה צריכה כדי להסירו.

בפסקי דין רבים נקבע, כי הרשות המקומית היתה צריכה לצפות כי המפגע יכול לגרום לתאונות שכן הוא מהווה מכשול בדרך, ולכן מוטלת עליה חובת הזהירות. המחדל באי תיקון המפגע מראש מצמיח את עילת הרשלנות.

חשוב לציין, שיש גם פסקי דין בהם נקבע כי הרשות המקומית לא אחראית לתאונות בשל מכשולים בדרך, שכן הניזוק תרם לנפילה בשל כך שלא נהג בזהירות. עם זאת, לא בקלות תתקבל טענת הרשות כי יש לייחס לנפגע אשם תורם.

אם נפגעתם בתאונה ברחוב – מה מומלץ לעשות?

1. תיעוד המפגע – ראשית, יש לתעד את המפגע. צלמו בטלפון הנייד שלכם את המקום בו נפגעתם ואת המפגע. למשל, אם מדובר בבלט במדרכה – צלמו אותו.

2. לקיחת פרטים אישיים – קחו את פרטיהם האישיים של אנשים שהיו עדים לנפילה ושראו את המפגע. ייתכן שבהמשך הם ישמשו עדים בבית המשפט, ועדותם תתרום להחלטת בית המשפט לקבל את תביעתכם ולפסוק לכם פיצויים.

3. קבלת טיפול רפואי – פנו לקבלת טיפול רפואי, ובקשו לקבל עותק מהמסמך הרפואי. חשוב שעובדות מקרה התאונה יתועדו במסמך, שכן מסמך זה ישמש הוכחה לכך שהנזק שנגרם לכם ארע בשל מפגע בשטחה של הרשות המקומית אותה אתם תובעים.

גובה הפיצוי וחוות דעת רפואית

גובה הפיצוי בתביעה נגד הרשות המקומית נקבע בהתאם לחומרת הפציעה של התובע, גילו, מצבו התעסוקתי והשפעת הפציעה על עתידו הרפואי והתעסוקתי. סוגיות אלו נבחנות בהתאם לחוות דעת רפואית בעניינו של הנפגע.

עם הגשת התביעה, על התובע להגיש חוות דעת רפואית בנוגע לטענות אותן הוא טוען הקשורות בבעיות מהן הוא סובל בשל התאונה.

כך למשל, מי שסובל מכאבי גב, משבר או מהגבלה בתנועה בעקבות נפילה ברחוב בשל מפגע שהיה בדרך, יגיש חוות דעת בתחום האורתופדי.

בסיכום, ישנם מקרים רבים בהם אנשים עלולים להיפצע בשל רשלנות הרשות המקומית, ולכן בכל פציעה, כאשר אתם לא בטוחים אם היא אכן אירעה בשל רשלנות הרשות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום נזקי גוף ושיש לו נסיון בהגשת תביעות נגד רשויות מקומיות.

עו"ד קאסם חטיב עוסק בנזקי גוף, ויש לו נסיון רב בטיפול בתביעות בגין תאונות ברחוב.
עו"ד חטיב מלווה את הנפגע מתחילת ההליך ומייעץ לו לגבי עצם התביעה וניהולה.

שתפו:

תחומי התמחות נוספים

תאונות תלמידים

מהן תאונות תלמידים, את מי ניתן לתבוע וכיצד? תלמידים (כולל ילדי גנים מגיל 3) שלומדים בישראל מבוטחים באמצעות פוליסת תאונות אישיות באחת מחברות הביטוח הפועלות

תאונות עבודה

מהי תאונת עבודה? ממי מקבלים פיצוי ומדוע חשוב להיוועץ בעו"ד? תאונת עבודה היא תאונה שהתרחשה תוך כדי עבודתו של הנפגע. ההגדרה כוללת גם תאונות שמתרחשות

תאונות דרכים

מה עושים במקרה של פגיעה בתאונת דרכים? את מי אפשר לתבוע וכמה פיצוי מקבלים? לפניכם מידע חשוב בנושא חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (חוק

ביטוח לאומי

באילו תחומים מטפל המוסד לביטוח לאומי? כיצד ניתן להקל על הבירוקרטיה בהתנהלות מולו? מה קובעת הוועדה הרפואית?  חוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה-1995 מסדיר את פעולתו של

לייעוץ ראשוני השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם